Visa veya Mastercard: Hangi Kredi Kartına Başvurmalısınız?

Visa mı yoksa MasterCard mı almalısınız? Biri diğerinden daha mı iyi? Bunlardan biri kredi notunuza diğerinden daha fazla yardımcı olacak mı? Birçok kişi ilk kredi kartını veya ek kredi kartlarını almayı düşündüklerinde kendilerine bu tür sorular sorar. Gerçek şu ki, bugün iki kredi kartı markası arasında çok az fark var, ancak iki şirketi daha iyi anlayarak ve rekabetlerini kendi avantajınıza kullanarak yararlanabilirsiniz.

Visa ve MasterCard Kimdir

Öncelikle, ne Visa ne de MasterCard’ın kendilerinin kredi kartı vermediğini bilmelisiniz. Hiçbir şirket tüketicilerle veya tüccarlarla doğrudan ilgilenmez. Bunun yerine, kredi kartlarını milyonlarca tüccar ve ATM’de kullanan kişilerden her gün gerçekleşen milyarlarca işlemi işleyen dünya çapında bilgisayar ağlarını oluşturup çalıştırırlar. Her iki şirket de parasını, MasterCard veya Visa sistemini tüketicilere ve tüccarlara pazarlama yeteneğini lisansladıkları finans kuruluşlarından kazanır.

MasterCard ve Visa, tıpkı Hertz ve Avis, McDonalds ve Burger King gibi, her biri diğerinden daha hızlı ve daha küresel olmak için yarışan yıllardır şiddetli rakipler. Bir marka, kredi kartlarında yeni bir değişiklik yarattığı her seferinde, diğeri onu eşleştirmek için yakında takip ediyor. Her iki şirket de artık seyahat sigortası, araba kiralama sigortası, ürün garanti uzatmaları vb. Gibi neredeyse aynı avantajları sunuyor.

Dahası, her iki kart da dünya çapında neredeyse aynı sayıda satıcı tarafından kabul edilmektedir. MasterCard, kartlarının 1 milyon ATM ve nakit elde edilebilecek diğer yerler dahil olmak üzere dünya çapında 23 milyondan fazla yerde kullanılabileceğini söylüyor. Visa, kartlarının 150’den fazla ülkede yirmi milyondan fazla yerde kabul edildiğini söylüyor.

Genel olarak, dünyadaki çoğu tüccar her iki kartı da kabul eder veya bir tüccar markalardan yalnızca birini alırsa, diğer bir tüccar diğerini alır. Mesele şu ki, tek bir kredi kartına sahip olduğunuz için yemek yemekten veya bir hediye satın almaktan veya bir otel odası almaktan men edilme şansınız genellikle minimumdur – bir kartın veya diğerinin sahip olabileceği birkaç önemli etkinlik dışında kabul edilecek tek kredi kartı olması için görüşüldü. Ancak bu tür örnekler çok uzaktır.

Size Uygun Kart Hangisi?

Yukarıdakilere bakıldığında, bir kart sizin için daha mı iyi yoksa daha mı doğru? En iyi cevap, aşağıdaki gibi birinci, ikinci veya ek kartınız olmasına bağlıdır:

İLK Kredi Kartınız İçin Başvuruyorsanız

Bu durumda, karttaki markadan bağımsız olarak, sadece hangi amir banka ile çalışmayı tercih ettiğinizi veya en çok hangi promosyon teklifini beğendiğinizi seçerek bir seçim yapabilirsiniz. Belki Chase veya Citibank veya HSBC’yi seviyorsunuz ya da çevrimiçi bulduğunuz yıllık ücret içermeyen% 0 APR’yi seviyorsunuz. Altıda biri, diğerinin yarım düzine.

İKİNCİ Kartınız İçin Başvuruyorsanız

Bu durumda, ilk kartınızdan zıt marka kartı seçmek VE farklı bir veren banka seçmek stratejik olarak akıllıca olacaktır. Bunun mantığı, iki farklı kartınız olduğunda, iki bankanın işiniz için rekabet edeceğini göreceksiniz (iyi bir krediye sahip olduğunuzu varsayarak). İki banka, kartlarını daha fazla kullanmanız için rekabet ederken,% 0 bakiye transferi, daha yüksek kredi limitleri ve diğer avantajlar için teklifler alacaksınız. Ve sadece bir marka kart alan bir tüccar bulmanız durumunda, artık tüm tabanlarınızın kapsanacağından emin olabilirsiniz.

EK Kredi Kartı Başvurusu Yapıyorsanız

Çoğu kişi ikiden fazla kredi kartı için başvurur çünkü belirli bir şey onları üçüncü veya dördüncü bir kart almaya motive eder. İş masraflarınız için kullanmak veya havayolu sık uçan yolcu programınıza iltifat etmek için ayrı bir kart isteyebilirsiniz. Bu durumlarda, seçiminiz büyük ölçüde, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için dikkatinizi çeken kart tarafından belirlenir. Arkasında hangi kredi kartı markası olursa olsun, en iyi teklifi bulduğunuzdan emin olmak için kartı veren bankalar arasında alışveriş bile yapabilirsiniz.

Kısacası, Visa ve MasterCard arasında seçim yapmak artık ilk kredi kartı için başvuran hiç kimse için can sıkıcı bir soru değil. Her iki markayla da yanlış gidemezsiniz. Zaten bir ilk kredi kartınız varsa, diğer markadan ikinci bir kart almak için başvurmak çok akıllıca bir hareket olabilir. Kredinize iyi davranırsanız, yakında işiniz için yalvaran iki (veya daha fazla) banka olacak – ve bu iyi bir şey!

Telif Hakkı 2005 Ed Vegliante. Http://www.credit-card-surplus.com adresine canlı bir bağlantıyla birlikte kaynak kutusunun bozulmadan kalması koşuluyla, bu makaleyi özgürce yeniden yazdırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir