Değişken Vs. Sabit Faizli Kredi Kartları: Farkı Anlayın

Birçok kredi kartında özel başlangıç ​​fiyatları vardır. Bunlar genellikle ilk aylar veya yıl için düşük veya% 0 faiz oranlarını içerir. Peki tanıtım döneminden sonra ne olacak? Bu, çoğu kredi kartının değişken veya sabit bir faiz oranına geçtiği zamandır. Değişken ve sabit oranlı kredi kartları arasındaki farkı öğrenmek için okumaya devam edin.

Değişken Oranlı Kredi Kartları

Değişken Vs. Sabit Faizli Kredi Kartları: Farkı Anlayın

Değişken faiz oranları genellikle başka bir orana bağlıdır


Değişken faiz oranları
genellikle başka bir orana bağlıdır. Birçok kredi kartı şirketi, bir endeks olarak Prime kredi oranını kullanır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi bankaların Federal Rezerv’ten borç para alabileceği orandır. Alacaklılar ayrıca Hazine bonosuna dayalı olarak değişken faiz oranları hesaplayabilir.

Kredi kartı veren, endeks oranına marj olarak bilinen bir dizi yüzde puanı ekler. Bu yeni oran daha sonra kredi kartınıza aktarılır. Bazı durumlarda, kredi kartı şirketi önce endeks oranını çoklu adı verilen başka bir sayı ile çarpabilir. Yeni rakam, kredi kartı faiz oranını belirlemek için marjına eklenir.

Endeks oranı dalgalandıkça, kredi kartınızdaki oranı etkiler


Endeks oranı dalgalandıkça,
kredi kartınızdaki oranı etkiler. Değişken oranlı kredi kartlarındaki APR (yıllık yüzde oranı) herhangi bir zamanda değişebilir. Bu kartlar genellikle bir “kat oranı” içerir. Bu, sunulabilecek en düşük faiz oranıdır.

Sabit Faizli Kredi Kartları

Herhangi bir zamanda değişebilen değişken orandan farklı olarak, sabit oranlı kredi kartı tek bir sabit oran sunar


Herhangi bir zamanda
değişebilen değişken orandan farklı olarak, sabit oranlı kredi kartı tek bir sabit oran sunar. Başlangıç ​​oranı, bazen değişken bir orandan yüzde birkaç puan daha yüksektir. Ancak avantajı, sabit bir oranın değişken oranlı kredi kartı kadar hızlı değişemeyebilmesidir.

Bununla birlikte, sabit oranlar bazen değişir. Kredi kartı şirketi, kart planına oranı değiştirme hakkını dahil edebilir. Borç Verme Yasasına göre, borç veren, oranı artırmadan önce en az 15 gün önceden bildirimde bulunmalıdır. Bu nedenle, aldığınız görünen “önemsiz postaya” baktığınızdan emin olun. Oranınızın değişmek üzere olduğuna dair bir duyuru içerebilir.

Size En Uygun Oranın Hangisi Olduğuna Karar Verin


Size En Uygun
Oranın Hangisi Olduğuna Karar Verin

Size en uygun oranın hangisi olduğuna karar vermek için piyasadaki dalgalanmaları göz önünde bulundurun. Değişken faizli kredi kartları için cari ortalama oran% 14,72’dir. Sabit oranlı kredi kartlarında ortalama oran% 13,33’tür. Bazı uzmanlar, istikrarı için sabit oranlı bir kredi kartı almanızı tavsiye ediyor. Diğerleri, faiz oranları düştüğünde değişken oranlı bir kredi kartını seçmeyi önerir.

Değişken oranlı bir kredi kartı düşünüyorsanız, önce faizin ne kadar yüksek veya düşük olabileceğine ilişkin sınırlar olup olmadığını kontrol edin


Değişken oranlı bir
kredi kartı düşünüyorsanız, önce faizin ne kadar yüksek veya düşük olabileceğine ilişkin sınırlar olup olmadığını kontrol edin. Karttaki mümkün olan en düşük oran% 16 ise ve oranlar düşüyorsa, diğer seçeneklere bakmak isteyebilirsiniz.

Değişken veya sabit oranlı bir kredi kartına karar verseniz de, küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun. Bu, oran dalgalanması politikalarını bulmanıza yardımcı olacaktır. Bazı kart planları, geç veya cevapsız ödemelerden sonra oranı değiştirir.

Bakiyelerinizi her ay öderseniz, kredi kartınızdaki faiz oranı sizi daha az etkileyecektir


Bakiyelerinizi her ay
öderseniz, kredi kartınızdaki faiz oranı sizi daha az etkileyecektir. Bununla birlikte, düzenli olarak bir denge taşıyorsanız (ve çoğu Amerikalı bunu yapıyor), değişken ve sabit oranlar arasındaki farkı anlamak önemlidir. Bunu yapmak, faiz giderlerinde en iyi teklifi almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir