Bitcoin’de hash rate, tüm zamanların rekorunu kırdı

En büyük kripto para Bitcoin’in hash rate’i bugün tüm zamanların rekorunu kırdı ve saniyede 150 kentilyon hash’e dayandı.

Bitcoin blok ödülü yarılanmasına yaklaşıldıkça madenciler, ödül yarı yarıya azalmadan önce madenciliğe daha çok ağırlık veriyor.

Kripto paralara ilişkin veriler sunan Glassnode’a göre, Bitcoin’in hash rate’i tüm zamanların rekorunu geride bıraktı. Saniyede 140 kentilyon hash’i geçen bu rakam, 150 kentilyon hash’e dayandı. Daha önceki en yüksek seviye, Mart ayında 136 kentilyon olarak ölçülmüştü.

Bitcoin hash rate grafiği, kaynak: Glassnode

Hash rate’in tırmanması ne ifade ediyor?

Hash rate’teki yükseliş, Bitcoin madenciliğine her zamankinden daha çok ağırlık verildiğini gösteriyor. Önümüzdeki 8-9 gün içerisinde gerçekleşmesi beklenen halving yaklaşırken bu anlaşılır bir durum. Bilindiği üzere, halving ile birlikte blok başına verilen 12.5 BTC’lik madencilik ödülü, yarıya düşecek. Bu zamanlar, madencilerin blok başına 12.5 BTC’lik ödül alabilmeleri için son şansları.

Diğer yandan hash rate ne kadar yüksek olursa bu Bitcoin ağının o kadar güçlü ve güvenli olduğu anlamına geliyor.

Halving sonrası hash rate’te düşüş olasılığı

Son olarak blok ödülü yarılanması gerçekleştikten sonra hash rate’te düşüş bekleniyor. Bu düşüşün sert olması, Bitcoin ağında işlem onaylarının gecikmesi ve işlem ücretlerinin artması gibi sonuçlar doğurabilir.

Piyasa değeri ile en büyük kripto para Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 8880 dolardan alınıp satılıyor.En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir